Polska Gazeta Transportowa Newsletter Polska Gazeta Transportowa - Prenumerata
Krzysztof Koprowski
13 maja 2015

Wreszcie zmiany na autobusowym Dworcu Zachodnim w Warszawie

Pierwszy w Polsce przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Trwa budowa nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia. Nie widać, niestety, żadnych działań inwestycyjnych na dworcu autobusowym, bo oba tereny nie są "kompatybilne" - jeden należy do kolei, a drugi do miasta. A w Polsce, wiadomo, trudno się samorządowcom i kolei dogadać. Nawet jeśli ta ostatnia jest państwowa.

Ale nie można nie zauważyć pewnych działań kierownictwa PKS Polonus Warszawa, który zawiaduje Dworcem Zachodnim. Wśród kilku zmian w działalności tej firmy w 2015 r., jedna jest szczególnie ważna dla pasażerów, zwłaszcza niepełnosprawnych. Otóż obiekt ten, jako pierwszy w Polsce, od 1 maja znalazł się w "wykazie dworców wyznaczonych do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej", prowadzonym przez ministra zajmującego się sprawami transportu.

Mówiono o tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 IV w Saloniku Podróżnych na terenie dworca. Wzięli w niej udział prezes zarządu PKS "Polonus" w Warszawie SA Piotr Grzegorczyk, Oksana Sapeta - dyr. administracyjny firmy, Maciej Augustyniak - prezes Fundacji Polska bez Barier oraz prowadzący - dr Robert Czerniak. A także trzy niepełnosprawne osoby na wózkach, związane z Fundacją.

Dostosowanie dworców autobusowych i autokarowych do potrzeb osób niepełnosprawnych wynika z konieczności wdrożenia do polskiego prawa przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 181/2011 odnoszących się do praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym - poinformował na konferencji prasowej prezes zarządu Piotr Grzegorczyk, podpisując porozumienie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.

Nowością na Dworcu Zachodnim jest m.in. utworzenie punktu przywoławczego dla osób niepełnosprawnych oraz związane z tym powołanie funkcji asystenta podróżnych. Od początku tego miesiąca może on pomóc w dotarciu do kasy, poczekalni, przy zakupie biletu, w dotarciu do stanowiska odjazdowego i zajęciu miejsca. A także, co bardzo ważne, przy transporcie bagażu.

Asystent udziela również informacji o zasadach przewozu, jak też stosowanych taryfach cenników i ulg u różnych przewoźników. Jego pomoc jest nieodpłatna, należy tylko wcześniej powiadomić o chęci skorzystania z jego usług - mailowo lub telefonicznie. Zmiany na dworcu były konsultowane z niepełnosprawnymi, których od 2 lat zatrudnia PKS Polonus. Okazało się to jednak niewystarczające, bowiem wiele "ulepszeń" - zdaniem obecnych na konferencji prasowej przedstawicieli Fundacji Polska bez Barier - nie wytrzymuje próby czasu. Zgodzono się jedynie z faktem, że jest to krok we właściwym kierunku. Ale, jak podkreślano, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

PKS Polonus Warszawa jest firmą wyrosłą z dawnego PKS. Dziś jest spółką Skarbu Państwa i specjalizuje się w pospiesznych połączeniach dalekobieżnych. Stale poprawia się jej tabor - zmniejsza się np. średnia wieku autobusów. Jeszcze przed wakacjami pojawią się dwa kolejne, nowe o wysokim standardzie - z toaletą, klimatyzacją oraz rozkładanymi i rozsuwanymi fotelami dla 60 pasażerów.

Polonus jest też jednym z pierwszych przewoźników, który udostępnił bezpłatne Wi-Fi na pokładach swych autobusów. Od maja ruszyła internetowa platforma sprzedaży biletów - wystarczy dokonać transakcji w sieci, a wydruk nie będzie potrzebny.

Na dworcu, na antresoli hali głównej istnieje klimatyzowana poczekalnia, kącik zabaw dla dzieci oraz czytelnia prasy i barek z napojami. Pół roku temu - nad kasami w holu dworca - została w pełni zmodernizowana tablica informacyjna rozkładu jazdy, na którą składa się obecnie 12 nowoczesnych monitorów w rozdzielczości full HD (każdy o wys. 1,6 m), tworzących ścianę wizyjną o długości ponad 11 m. Wszelkie komunikaty wprowadza się obecnie cyfrowo.

Wykaz dodatków
Centra logistyczne / Transport drewna Drogi i autostrady Giełdy, systemy i modele transportowe Giganci TSL
Infrastruktura kolejowa Leasing, kredyty i factoring Logistyka i składowanie Magazyny
Naczepy i przyczepy Nowoczesna logistyka Numer świąteczny Oleje i smary
Opony Paliwa i karty Pojazdy długodystansowe i autobusy Pojazdy dostawcze
Pojazdy dystrybucyjne, zabudowy Pojazdy użytkowe Przesyłki drobnicowe Przewoźnicy drogowi, kolejowi, lotniczy, armatorzy
Przewóz towarów niebezpiecznych Telematyka Transport budowlany Transport drobnicowy i usługi kurierskie
Transport kontenerowy i intermodalny Transport lotniczy Transport Polska-Wschód Transport ponadnormatywny
Transport publiczny Transport żywności Tuning i akcesoria Żegluga i porty
• Temat wydania • Logistyka • Transport drogowy • Transport kolejowy • Transport lotniczy • Transport morski • Transport śródlądowy • Wydarzenia • Wywiad