Polska Gazeta Transportowa Newsletter Polska Gazeta Transportowa - Prenumerata
Transport lotniczy - 2015
Autotransport Katalog TSL Iveco
• Promocja numeru • Temat wydania • Logistyka • Transport drogowy • Transport kolejowy • Transport lotniczy • Transport morski • Transport śródlądowy • Infrastruktura • Wydarzenia • Wywiad • Opinia eksperta • Felieton
Wydanie nr: 03-04/2015

Wyniki i plany rozwoju portów lotniczych w Polsce

Obiecujący 2015 r.? Tak, ale nie dla wszystkich.

W ubiegłym roku polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 27 mln pasażerów. W porównaniu z 2013 r. jest to wynik lepszy o 2 mln i oznacza 8% wzrostu. Część krajowych lotnisk zamierza zwiększyć te dobre wskaźniki także w 2015 r. Biorąc pod uwagę ostanie prognozy Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), te największe mają na to spore szanse. Niestety, te mniejsze będą jedynie robić wszystko, aby nie sięgnąć dna.

W 2016 r. nowy terminal cargo w Pyrzowicach

3,5 tys. przesyłek na godzinę

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządzą lotniskiem w Pyrzowicach, podpisało umowę z, wyłonioną w przetargu, firmą Skanska, która wybuduje nowy terminal cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wydanie nr: 06/2015

Podniebna podróż byka i motyla

Nietypowe usługi lotnicze to dobry biznes

Drzewiej bywało, że samolotami podróżowali wyłącznie ludzie, no, może jeszcze przewożono małe pieski, siedzące na kolanach swoich właścicieli. Z biegiem lat samoloty zaczęto wykorzystywać do przewozu coraz to nowych towarów.

DHL Global Forwarding - Transport w temperaturze kontrolowanej

Fracht lotniczy wspiera firmy farmaceutyczne

Większość preparatów farmaceutycznych i medycznych lubi umiarkowane temperatury, dlatego jednym z najważniejszych zadań firmy logistycznej jest utrzymanie stałej temperatury w transporcie, a także zapewnienia szybkiego i terminowego czasu dostawy.

Chiny światowym liderem rynku lotniczego

Ponad 5 tys. samolotów w najbliższe 20 lat

Airbus przewiduje, że w latach 2014-2033 Chiny potrzebować będą ponad 5300 nowych samolotów pasażerskich i towarowych, których wartość rynkowa wyniesie blisko 820 mld dol. Kraj ten stanie się liderem ruchu pasażerskiego, zarówno na rynku lokalnym, jak i na rynkach międzynarodowych, ponieważ ruch pasażerski będzie tam rósł znacznie szybciej niż światowa średnia.

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 08/2015

Wakacyjne połączenie lotnicze Paryż - Kraków

Głownie z myślą o Światowych Dniach Młodzieży

Największy francuski przewoźnik lotniczy, Air France, uruchamia połączenie Paryż - Kraków. W okresie tegorocznych wakacji loty będą się odbywały 4 razy w tygodniu z lotniska im. Charles'a de Gaulle'a do portu w Balicach.

Wydanie nr: 09/2015

Najlepsze linie lotnicze 2014 r.

Wybierało blisko 25 tys. internautów

Wizz Air, Lufthansa, LOT, Enter Air i Singapore Airlines - to zwycięzcy tegorocznej, 11. edycji plebiscytu "Najlepsza Linia Lotnicza" organizowanego przez internetowy serwis lotniczy Pasazer.com. W głosowaniu wzięło udział ponad 24,5 tys. internautów.

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 10/2015

Kolejny dobry rok krakowskiego lotniska

Inwestycje w infrastrukturę, rozwijanie połączeń

W 2014 r. lotnisko w podkrakowskich Balicach obsłużono 3 817 792 podróżnych. Jest to 5% więcej niż rok wcześniej.

Spadki na połączeniach krajowych

Narodowy przewoźnik lotniczy przegrywa na polu ekonomicznym

Rosnąca konkurencja na rynku krajowych przewozów zaczyna coraz mocniej uderzać w Polskie Linie Lotnicze LOT. Dwa główne kierunki z Warszawy na początku roku odnotowały spadek liczby przewiezionych pasażerów nawet o kilkadziesiąt procent. Wygląda więc na to, że mimo dobrej passy na rynku lotów zagranicznych, połączenia lokalne będą przysłowiową solą w oku prezesa Sebastiana Mikosza.

Pyrzowice dobrze rozpoczęły 2015 r.

Ponad 145 tys. obsłużonych pasażerów

W styczniu lotnisko w Pyrzowicach odprawiło 145 170 podróżnych. Jest to 4% więcej niż w styczniu zeszłego roku. Szczególnie duży wzrost nastąpił w ruchu czarterowym, w którym obsłużono 22 717 osób, aż 29% więcej niż w styczniu 2014 r.

Wydanie nr: 11/2015

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 12/2015

Polska kontrola ruchu opóźnia całą Europę

Tylko dwa europejskie obszary kontroli lotów były w 2014 r. gorsze niż Warszawa

W ubiegłym roku samoloty przelatujące nad Polską jedynie w nielicznych przypadkach opuszczały naszą przestrzeń powietrzną zgodnie z planowanym czasem. Suma opóźnień na trasie przelotu (związanych wyłącznie z ruchem tranzytowym wlatującym i wylatującym z polskiej przestrzeni kontrolowanej) wynosiła średnio 25 godz. dla wszystkich maszyn łącznie.

Świdnik w dwa lata później

Stare kłopoty ale i nowe nadzieje

Tak dobrymi połączeniami z lotniskiem jak Lublin nie może pochwalić się chyba żadna inna aglomeracja miejska w Polsce. A mimo to, w ciągu całego ub. roku lotnisko w Świdniku obsłużyło niespełna 200 tyś. pasażerów, to jest o połowę mniej, niż wcześniej zakładano.

Gdynia (na razie) wygrywa z Komisją Europejską

Komisja Europejska zmieniła decyzję 2014/883/UE z 11 lutego 2014 r. w sprawie lotniska Gdynia-Kosakowo.

Komisja uznała, że niesłusznie nakazała zwrot pewnej części nakładów poniesionych na przebudowę lotniska. Zgodnie z treścią nowej decyzji, nie będą one podlegały zwrotowi, gdyż w ogóle nie stanowią pomocy publicznej.

Wydanie nr: 14/2015

W lipcu trzeci terminal przylotów

Zdolność lotniska wzrośnie do 5 mln pasażerów rocznie

Już w lipcu na lotnisku w Pyrzowicach uruchomiona zostanie nowa hala przylotów. Dzięki temu podkatowickie lotnisko zwiększy zdolność obsługiwanych pasażerów aż o 2 mln osób.

EASA zarekomendowała nowy przepis

Zawsze dwie osoby w kokpicie podczas lotu

Efektem niedawnej, dramatycznej katastrofy samolotu Germanwings w Alpach, jest wydana, 27 marca, rekomendacja Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dla linii lotniczych, by w trakcie lotu w kokpicie zawsze przebywały co najmniej dwóch członków załogi (w tym co najmniej jeden wykwalifikowany pilot).

Gdańskie lotnisko bije rekordy

Więcej pasażerów, ładunków, najwyższy zysk

W 2014 r. gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy, po raz pierwszy w historii, przekroczyło granicę 3 mln pasażerów. W zeszłym roku skorzystało z niego 3,28 mln osób, aż 443,87 tys. (15,6%) więcej niż sezon wcześniej.

Loty biznesowe - rosnący trend

Dynamiczny rynek przewozów czarterowych w Polsce

W Polsce działa 25 przewoźników czarterowych. W ciągu 3 kwartałów 2014 r. przewieźli oni łącznie 3 280 523 pasażerów, co stanowi wzrost o 23% w stosunku do analogicznego okresu roku 2013. Widać więc, że wzrost operacji czarterowych jest dynamiczniejszy niż wzrost rynku w ogóle.

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 17/2015

Największe linie lotnicze na polskim rynku

Podsumowanie wyników za 2014 r.

Wśród linii lotniczych, które zanotowały w 2014 r. najwyższe wzrosty znalazły się niskokosztowy Wizz Air, sieciowa Lufthansa i czarterowe Small Planet Airlines oraz Enter Air - wynika z opublikowanych niedawno statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego podsumowujących IV kwartał i cały ubiegły rok. Jak na ironię nieźle wypadł także Eurolot, który od 1 kwietnia 2015 r. zakończył działalność.

Węgierskie linie otwierają bazę w Świdniku

Nowe kierunki i więcej lotów do europejskich portów

Podczas konferencji prasowej na lotnisku w Świdniku, György Abrán - dyrektor handlowy Wizz Air poinformował dziennikarzy, że linie uruchomią wkrótce swą bazę operacyjną w Porcie Lotniczym Lublin. Od 14 września, będzie stacjonował tu jeden z samolotów airbus A320 węgierskiego przewoźnika. Maszynę obsługiwać będzie 35-osobowa załoga na stałe pracująca w Lublinie.

Dobry I kwartał lotniska Chopina i Portów Lotniczych

Lotnisko Chopina odnotowało rekordowe wyniki ruchu pasażerskiego za I kwartał 2015 r. W ciągu pierwszych trzech miesięcy w porcie tym obsłużonych zostało ponad 2,1 mln osób, czyli o 8,7% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Szczególną uwagę zwraca wzrost w sektorze przewoźników niskokosztowych, którzy obsłużyli o 43,6% pasażerów więcej niż w I kwartale 2014 r. Poprawił się także ruch w sektorze przewoźników tradycyjnych, o 3,1%. Te dobre wyniki spowodował zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa Porty Lotnicze zarządzającego lotniskiem o 2,6% Równocześnie w wyniku działań restrukturyzacyjnych (zmniejszenie zatrudnienia o ponad 800 etatów) koszty zmniejszyły się o 22%. W efekcie wynik EBITDA wyniósł 72,2 mln (wzrost o 63,5%) a zysk netto 40,6 mln (wzrost o 306,3% w porównaniu do I kwartału 2014 r.). Poziom kosztów w drugiej połowie roku zwiększy się jednak w związku z przejęciem eksploatacji Terminala A, po planowanym na maj otwarciu zmodernizowanej strefy AB.

Wydanie nr: 18/2015

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 19/2015

W oczekiwaniu na przewoźnika

Lotnisko w Radomiu nadal świeci pustkami

14 maja 2014 r. Port Lotniczy Radom uzyskał certyfikat lotniska użytku publicznego kodu 3C, a 29 maja został wpisany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do rejestru lotnisk cywilnych. Zatem już od niemal roku obsługuje ruch pasażerski - podkreśla Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy. Sęk w tym, że żadna linia lotnicza nie zamierza korzystać z tej lokalizacji.

Holenderskie linie będą latały do Krakowa

Inauguracyjny lot z Amsterdamu już w połowie maja

Holenderskie Królewskie Linie Lotnicze KLM uruchamiają połączenie Amsterdam Schiphol - Kraków. Inauguracyjny lot z Amsterdamu do Krakowa odbędzie się 18 maja.

Ubezpieczenia lotnicze z wyjątkami

Prawa i obowiązki, warunki, koszty

Transport towarów drogą lotniczą rozwija się w ostatnim okresie dość dynamicznie, a samoloty zabierają na pokład nie tylko drobnicę, ale również ładunki o dużych wymiarach i znacznej masie.

Spadki przewozów cargo na lotnisku Chopina

Słaby I kwartał, zwłaszcza w ruchu krajowym

W I kwartale 2015 r. lotnisko Chopina obsłużyło o 9% mniej cargo niż w analogicznym okresie roku 2014. Łączny tonaż przewiezionych towarów w okresie od stycznia do marca osiągnął 13 tys. t.

Rekordowy rok krakowskiego lotniska

Od początku roku w Kraków Airport obsłużono ponad 1,17 mln pasażerów, to prawie 113 tys. więcej niż w 2014 r. W kwietniu na krakowskim lotnisku padł też kolejny miesięczny rekord. W ubiegłym miesiącu obsłużono tam przeszło 350 tys. pasażerów, o 10% więcej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W kwietniu odnotowano też więcej niż przed rokiem operacji lotniczych. Było ich 3 tys., czyli +2%. Największe wzrosty wśród przewoźników regularnych odnotowały linie Ryanair, Lufthansa oraz Norwegian.

Wydanie nr: 21/2015

Polskimi liniami za Atlantyk także z Katowic i Rzeszowa?

Narodowy przewoźnik rozważa uruchomienie połączeń długodystansowych bezpośrednio z regionów

Ograniczany restrykcjami ze strony Komisji Europejskiej, LOT już od przyszłego roku będzie mógł ponownie otwierać nowe połączenia. Po blisko 4 latach przerwy związanych ze zgodą KE na otrzymanie przez linie pomocy publicznej w zamian za nierozwijanie siatki połączeń, oprócz wielu rejsów średniodystansowych miałyby pojawić się przynajmniej dwa połączenia transatlantyckie: Katowice - Chicago oraz Rzeszów - Nowy Jork.

Amerykański koncern zwiększa zamówienia w Polsce

Kontrakt na 1 mld dol. i nowe miejsca pracy

Grupa UTC Aerospace Systems, będąca częścią United Technologies Corp., przedłużyła umowę na produkcję w Polsce elementów samolotów Boeinga. Wytwarzane "nad Wisłą" podzespoły będą montowane głównie w jednostkach Next-Generation 737, 737 MAX i 787 Dreamliner. Wartość tej umowy to ok. 1 mld dol. Zaowocuje ona również kilkuset nowymi miejscami pracy.

Blisko 0,5 mln przewiezionych pasażerów

Rekordowy rok niemieckiego przewoźnika lotniczego w Polsce

2014 był w Polsce bardzo dobrym rokiem dla airberlin. Linia lotnicza przewiozła 466 035 pasażerów pomiędzy Polską a Niemcami - tak wielu, jak nigdy dotąd. Jest to wzrost o 11,7% w stosunku do roku poprzedniego.

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 23/2015

Łotewska ofensywa na polskim niebie

Zaskakujące połączenie Radom - Ryga

airBaltic, ogłosił uruchomienie kilku nowych połączeń z Polski. Oprócz Warszawy, biało-zielone maszyny odwiedzać będą także inne miasta w Polsce - czekają nas zarówno wznowienia istniejących kiedyś tras, jak i nowe destynacje.

Nagroda dla lotniska de Gaulle'a

Paryski port lotniczy doceniony przez podróżnych

Lotnisko im. Charles'a de Gaulle'a, które jest głównym portem linii Air France, zdobyło I miejsce w kategorii "Najbardziej ulepszone lotnisko na świecie" w rankingu angielskiej firmy konsultingowej Skytrax.

Lublin zwiększa liczbę połączeń

Teraz Sztokholm, w październiku więcej lotów do Frankfutu

Port Lotniczy Lublin systematycznie rozwija swoją siatkę połączeń. Dopiero co, 23 maja, linie WizzAir rozpoczęły przeloty z lubelskiego lotniska do Sztokholmu, a już kilka dni później Lufthansa zapowiedziała zwiększenie liczby rejsów stąd do Frankfurtu nad Menem w sezonie zimowy.

Irlandzki przewoźnik kupuje samoloty na polskie lotniska

Zasilone zostaną 4 porty

Ryanair inwestuje w rozwój przewozów w Krakowie - jesienią w Balicach do dwóch stacjonujących tam samolotów Boeing 737-800 dołączy trzeci. Pozwoli to irlandzkiemu przewoźnikowi zwiększyć liczbę pasażerów i oferowanych połączeń.

Wydanie nr: 25/2015

Projekt CPL idzie do szuflady

10 lat niepotrzebnych analiz

Ponad dziesięć lat musiało upłynąć, aby jedna ze sztandarowych planowanych inwestycji transportowych ubiegłej dekady, uznana została za nieopłacalną. Centralny Port Lotniczy miał być budowanym od zera lotniskiem - usytuowanym gdzieś pomiędzy Warszawą a Łodzią - które odciążyłoby Lotnisko Chopina w Warszawie, postrzegane jako mające ograniczone możliwości rozwoju z uwagi na lokalizację.

Nowe technologie stawiają nowe wyzwania

Konferencja naukowa "Obsługa pasażerów lotniczych w erze nowych technologii"

W dniu 16 czerwca odbyła się w Warszawie, w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji, konferencja naukowa zatytułowana "Obsługa pasażerów lotniczych w erze nowych technologii informatycznych; wyzwania i nowe standardy", zorganizowana przez trzy stołeczne uczelnie - SGTiR, Uczelnię Łazarskiego i SGH. Honorowy patronat objął prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Ołowski.

Węgierski przewoźnik podsumowuje 11 lat

Będą nowe, większe samoloty Airbus 321

Wizz Air rozpoczął swoją działalność przed 11 laty w Katowicach. Obecnie ma w Polsce 5 baz, a wkrótce powstanie szósta w Lublinie. Polski rynek jest dla nas bardzo ważny, bo jest największy w regionie - podkreśla József Váradi, prezes linii.

Wydanie nr: 26/2015

Nowy przewoźnik na Okęciu

Ruszyło niskokosztowe połączenie Warszawa-Paryż (Orly)

Transavia, należący do Grupy Air France-KLM, holenderski przewoźnik niskokosztowy, zainaugurował 3 lipca bezpośrednie połączenie Warszawa-Paryż (Orly).

Liderzy Polskiego Nieba

Lotniska, linie lotnicze i samorządy

W Hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport, odbyła się 29 czerwca konferencja Liderzy Polskiego Nieba.

Połączenia kolejowe portów lotniczych

Szymany, Gdańsk i Kraków

W 2015 r. trzy polskie porty lotnicze zyskają połączenia kolejowe z centrum miasta. Obok budowanego obecnie, 15. polskiego lotniska - Szymany Airport, podróżni dojadą również do tych w Gdańsku i Krakowie.

Wydanie nr: 37/2015

Rozwija się lotnicze cargo

Polski przewoźnik na nowych trasach

Transport lotniczego cargo staje się niezastąpiony w branżach, gdzie liczy się czas dostarczenia przesyłek - z uwagi na cykl produkcji, termin ważności czy też wartość przewożonego towaru.

Cargo w Rzeszowie

Dolina Lotnicza to podstawa

Nie każde z polskich małych lotnisk przystosowane jest do przeładunków cargo. I nie chodzi tu tylko o niedostosowaną infrastrukturę, niedobór pasów startowych o wysokim poziomie odporności, ale o zwyczajny brak towarów, które mogłyby przechodzić przez taki port lotniczy.

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 38/2015

Okęcie bije kolejne rekordy

i chce stać się ważnym hubem w tej części Europy

W lipcu i sierpniu na Lotnisku Chopina obsłużono ponad 2,4 mln pasażerów co oznacza, że były to rekordowe wakacje w historii warszawskiego portu, który zamierza stać się głównym centrum przesiadkowym w tej części Europy.

Gdańskie lotnisko - nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne

Pomorska Kolej Metropolitalna dowiezie pasażerów z Kaszub

Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, jako jeden z ośmiu polskich portów lotniczych należących do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), korzysta w pełni z przyznanych pieniędzy (w dużej mierze unijnych), przeznaczonych na rozwój infrastruktury. I realizuje bardzo ambitne plany inwestycyjne.

Pyrzowice - rekordowy sierpień

Będzie także wyjątkowy rok

W sierpniu z lotniska w Pyrzowicach skorzystało aż 423,8 tys. pasażerów. Jest to o 15,5% więcej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku. Od początku 2015 r. z podkatowickiego portu skorzystało już 2,12 mln osób.

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 40/2015

Przewóz towarów na trasie Tokio-Warszawa

Nowe możliwości za sprawą umowy LOT Cargo i JAL Cargo

LOT Cargo podpisało umowę z JAL Cargo - jednym z największych przedsiębiorstw tego typu w Japonii, które od teraz odpowiedzialne będzie zarówno za sprzedaż powierzchni cargo w Dreamlinerach LOT-u jak i za ich obsługę na tokijskim lotnisku Narita. Posiadanie silnego partnera w Japonii ma zapewnić spółce zdobycie ważnej pozycji na tym dynamicznie rosnącym rynku.

Skrócone informacje:

Wydanie nr: 41/2015

Oficjalna prezentacja lotniska w Szymanach

Pierwsze loty w przyszłym roku

Spółka "Warmia i Mazury" zaprezentowała stan realizacji robót na lotnisku w Szymanach. Będzie ono jedynym czynnym portem lotniczym w Polsce północno-wschodniej, najbliższym dla mieszkańców Warmii i Mazur oraz wielu miast na Podlasiu i Mazowszu.

Wydanie nr: 43/2015

Poznańskie lotnisko większe i nowocześniejsze

Nowa droga startowa, płyta postojowa, droga kołowani, odladzania, strefa bagażowa

Poznań-Ławica to szósty w kolejności port lotniczy w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów i operacji lotniczych. Należy do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i, podobnie jak inne krajowe lotniska, jest w ostatnich latach beneficjentem środków unijnych przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne.

Wydanie nr: 44/2015

100 mln pasażerów w 11 lat

Węgierski przewoźnik świętował jubileusz na Lotnisku Chopina

100 mln podróżnych przewiozły od początku swojego istnienia linie lotnicze Wizz Air. Jubileuszowy pasażer podróżował z przewoźnikiem 20 X z Londynu - Luton do Warszawy. Z tej okazji firma przygotowała niespodzianki dla wszystkich pasażerów tego połączenia, oferując każdemu z nich darmowy przelot.

Wydanie nr: 46/2015

Remont drogi startowej na finiszu

Lotnisko we Wrocławiu realizuje kluczowe inwestycje

Remont drogi startowej w Porcie Lotniczym Wrocław wszedł w ostatnią fazę i zakończy się szybciej niż planowano. Jeszcze tej zimy pasażerowie odczują korzyści z wprowadzenia nowych procedur.

Wydanie nr: 48/2015

Już 2 mln pasażerów we Wrocławiu

2015 udanym rokiem tamtejszego portu lotniczego

Wrocławskie lotnisko obsłużyło niedawno 2-milionowego pasażera. Stało się to o ponad miesiąc wcześniej niż przed rokiem (wtedy rekord padł w grudniu). Wiele wskazuje na to, że do końca 2015 r. port obsłuży około 2,3 mln podróżnych.

Wydanie nr: 50/2015

7 mld obsłużonych podróżnych do 2034 r.

Według szacunków IATA urosną rynki wschodnie a straci Europa

Stowarzyszenie IATA (zrzeszające 260 linii na świecie) szacuje w najnowszych prognozach, że do 2034 r. liczba podróżnych obsłużonych przez lotnictwo przekroczy 7 mld osób. Najszybciej rozwijającym się rynkiem przewozów pasażerskich, mimo niższego wzrostu gospodarczego, pozostaną Chiny.

Wydanie nr: 51/2015

W styczniu ruszy port lotniczy w Szymanach

I połączenie kolejowe do lotniska

W styczniu 2016 r. z lotniska w podolsztyńskich Szymanach wystartuje pierwszy samolot pasażerski. Będzie to maszyna linii Sprint Air, która poleci do Berlina.

Wykaz dodatków
Bezpieczeństwo i ubezpieczenia w transporcie Cargo lotnicze Centra logistyczne i magazynowe / Intralogistyka Certyfikaty - doradztwo
Drogi i autostrady Giełdy, systemy i modele transportowe Giganci TSL Informatyka, monitoring pojazdów i e-myto
Infrastruktura kolejowa Infrastruktura kolejowa i przewozy Logistyka i składowanie Magazyny
Naczepy i przyczepy Nowoczesna logistyka Numer świąteczny Oleje i smary
Opony Paliwa i karty Pojazdy długodystansowe i autobusy Pojazdy dostawcze
Pojazdy dystrybucyjne, zabudowy Pojazdy użytkowe / Samochody dostawcze Przepisy celne i podatki Przesyłki drobnicowe
Przewoźnicy drogowi, kolejowi, lotniczy, armatorzy Przewóz towarów niebezpiecznych Telematyka Transport budowlany
Transport drobnicowy i usługi kurierskie Transport kontenerowy i intermodalny Transport morski - promy kolejowe Transport Polska-Unia
Transport Polska-Wschód Transport ponadnormatywny Transport żywności Tuning i akcesoria
Żegluga i porty      
• Promocja numeru • Temat wydania • Logistyka • Transport drogowy • Transport kolejowy • Transport lotniczy • Transport morski • Transport śródlądowy • Infrastruktura • Wydarzenia • Wywiad • Opinia eksperta • Felieton